منابع ویدیو 124 بازدیدها

  • پیش نمایش جوکرhw2.asset.aparat.com
جوکر

جوکر

JokerOct. 02, 2019USA118 دقیقهR
امتیاز شما: 0
9 1 رای
چه خبره؟

خلاصه

فیلم جدید جوکر با بازی واکین فینیکس به‌زودی به روی پرده سینماهای جهان خواهد رفت. این فیلم که به ریشه‌های ضدقهرمان معروف داستان‌های مصور دی سی یا همان DC Comics می‌پردازد، به‌وسیله تاد فیلیپس کارگردانی می‌شود. داستان فیلم جوکر مربوط به یک کمدین به اسم «آرتور فلک» (همان Joker) است که با شکست مواجه می‌شود و کم‌کم به انجام جرم و جنایت در گاتهام سیتی روی می‌آورد.

ساخت این فیلم از سال 2016 میلادی با همکاری کمپانی برادران وارنر آغاز شد. تاد فیلیپس علاوه بر اینکه نقش کارگردانی و تهیه‌کنندگی این اثر را به عهده گرفت، نگارش فیلمنامه را نیز به همراه اسکات سیلور آغاز کرد. جالب است بدانید که فیلمنامه این فیلم با الهام از آثار مارتین اسکورسیزی مانند «راننده تاکسی»، «گاو خشمگین» و «سلطان کمدی» نوشته شده است. حتی در ابتدا قرار بود اسکورسیزی هم به عنوان تهیه‌کننده در ساخت این فیلم نقش داشته باشد، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. واکین فینیکس در اوایل سال 2018 به این پروژه ملحق شد؛ ضمن اینکه مراحل فیلمبرداری هم در سپتامبر 2018 در شهرهای نیویورک، جرسی و نیوآرک شروع شد و اواخر همان سال به پایان رسید.

مجله امپایر:

بازی واکین فینیکس در نقش شخصیت آرتور/جوکر، مبهوت‌کننده است. پیش‌تر تاد فیلیپس در زمان نگارش فیلمنامه گفته بود که فینیکس تصویری بیش از آنچه را در فیلم تعریف شده است ارائه می‌دهد و حال باید گفت که این بازیگر کار خود را به نحو احسن انجام داده است. فینیکس شخصیت آرتور را زندگی می‌کند: برای ایفای نقش وزن خود را به‌شدت کاهش داده است، بسیار لاغر، نحیف و گرسنه به نظر می‌رسد. سایه‌ها، استخوان‌های بیرون‌زده‌اش را نمایان‌تر می‌کنند. حرکات بدنی وی بسیار دقیق هستند: نوع راه رفتن و حرکات بدن، لخ لخ راه رفتن و پایش را روی زمین کشیدن، دویدن‌هایش، نشستن‌هایش، سیگار کشیدن‌هایش و لحظاتی که خود را به گوشه‌ای می‌راند. جوش‌وخروشِ معمولِ وجودی وی به بهترین شکل به تصویر کشیده شده است و این نقش‌آفرینی بسیار بی‌نظیر و دلربا است، حتی در لحظاتی بیننده را کاملاً مبهوت و میخکوب می‌کند.

سینما بلِند

این فیلم تفسیری رادیکال از شخصیت جوکر بوده که به تغییراتی نیاز داشت و این تغییرات در اجرای نقش‌ها ایجاد شده‌اند و باید گفت نقش‌آفرینی واکین فینیکس بسیار چشمگیر است و وی نقش شخصیت جوکر را طوری از آن خود کرده است که گویی وی اولین بازیگری است که توانسته شخصیت جوکر را از آنِ خود کند (و به نحوی واقعاً این کار را کرده است). آرتور شخصیتی شیدایی دارد و اغلب اوقات آن چیزی را که در درونش است بروز می‌دهد و فردی برون‌گرا است، اما فینیکس آن طور که خواسته این شخصیت را به کنترل خود درآورده و کاری کرده است آشوب درونی این شخصیت، عادی جلو کند.

بعد از تماشای فیلم شدیداً احساس می‌کنید که باید دوش بگیرید، اما وقتی دوش گرفتید و خودتان را خشک کردید و لباس‌تان را پوشیدید، آن زمان است که تنها می‌خواهید صحنه به صحنهٔ فیلم را تجزیه‌و‌تحلیل و موشکافی کنید.

وِرایتی

واکین فینیکس نقش شخصیت جوکر را عجیب و درواقع به شکل بسیار خوبی مشمئزکننده ایفا می‌کند و جوکر را فردی با ذهنی کاملاً تعطیل به تصویر می‌کشد. بااین‌حال وی کاملاً روی نقش کنترل دارد و خود بهتر می‌داند چه اندازه مسحورکننده است. فینیکس کاملاً به حالت ناامیدی و استیصال شدیدِ شخصیتِ غمگین آرتور وفادار مانده است.

در زمان تماشای فیلم دائم یاد این موضوع می‌افتید که تا چه اندازه طراحی و حالات حسی فیلم «جوکر»، مدیون دو فیلم Taxi Driver (راننده تاکسی) و The King of Comedy (سلطان کمدی) است. برای فیلمساز بااستعدادی چون تاد فیلیپس که می‌تواند امضای خود را داشته باشد، این امر را باید اتکای بیش از حد به بت‌هایش (آن دو فیلم) دانست. بااین‌حال تاد فیلیپس در فیلمنامهٔ این اثر، توانسته به نحوی خیره‌کننده، فردی روانی را که پایبندی جالبی به اصول اخلاقی دارد خلق کند، شخصیتی که در دوران مملو از تیراندازان و تیراندازی که امیدی به سیاست سالم هم در آن نیست، از دل رؤیاهای نابوده‌شده و با تنفری عمیق، لب به سخن می‌گشاید.

هالیوود ریپورتر

آنان توانسته‌اند مسیر پرپیچ‌وخم تبدیل‌شدن شخصیتی منزوی و تنها به قاتلی آشفته را به شکلی باورپذیر به تصویر بکشند. شخصیت جوکر در این فیلم بیشتر شخصیتی روانی نئو نوآر است و ریشه این شخصیت به جامعهٔ بیگانه‌ای که در آن است برمی‌گردد و سبک این فیلم پیرو فیلم Taxi Driver است که در آن پرترهٔ ظهور شخصیتی بسیار شرور به نمایش درمی‌آید. می‌توان گفت که فیلم «جوکر»، بهترین فیلم مربوط‌ به دنیای شخصیت بتمن از زمان فیلم The Dark Knight است و شرکت برادران وارنر (Warner Bros) باید به فروش خوب این فیلم در گیشه نیز امید زیادی داشته باشد.

موردی که در بازی واکین فینیکس باید توجه زیادی به آن شود و نقش‌آفرینی وی را چشمگیر می‌کند، نمایش همزمان آشوب یک فرد و البته متأثرکننده بودن عجیب آن است.

آی جی اِن

فیلم «جوکر» در این دوران، یک فیلم کمیک بوکی فوق‌العاده است. این فیلم برای سؤالات آشفته‌کننده‌اش، پاسخ‌ها را جویده‌شده در دهان شما قرار نمی‌دهد، این فیلم سبب می‌شود از خود در مورد جامعهٔ ظالمِ رو به افول سؤال بپرسید. واکین فینیکس نقش جوکر را به بهترین شکل ممکن ایفا کرده و تعهد کاملی به کار خود داشته است، با این همه، برداشت آزاد و استادانهٔ تاد فیلیپس از داستانی که ریشه آن در کامیک‌های دی‌سی است و تبدیل «جوکر» به فیلمی که چه طرفداران کامیک‌ بوک‌ها و چه تماشاچیان معمولی، همگی را به یک اندازه و به بهترین و درست‌ترین روش ممکن، آشفته‌حال و غمگین می‌کند را باید ستود.

 

جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
جوکر
عنوان اصلی Joker
امتیاز IMDb 9.0 188,034 رای
رتبه TMDb 6.6 75 رای

عناوین دیگر

ایده اصلی
موگلی افسانه جنگل
۱۲ نیرومند
رحمان 1400
متری شیش و نیم
شفت
جان ویک: قسمت ۳ – پارابلوم
مرگ سوپرمن
فروشنده
یک حساب برای تسویه
اکولایزر 2
هریت

(۱) نظر

  • Hasan 25 اکتبر 2019 پاسخ

    هوممم

دیدگاهی ثبت کنید

نام *
اضافه کردن نام نمایشی
ایمیل *
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد